Skolēnu ilgtermiņa mobilitāte uz Vīni (Austrija) 2025
2024-1-LV01-KA121-SCH00022238022.04. - 08.06.2025.
Dalībnieki: Aiva Rabāce un Nora Smaļinska (10.CS)
Erasmus+ mobilitātes projekta ietvaros Aiva un Nora mācījās Vīnes Terēzijas akadēmijā (Gymnasium der Stiftung Theresianische Akademie Wien) un dzīvoja skolas internātā.
Skolnieces ir gandarītas par iespēju, ko sniedza Erasmus+ projekts, jo Terēzijas akadēmijā tiek pievērsta liela uzmanība mūsdienīgai mācību pieejai. Mācību grāmatas tiek izmantotas elektroniski, atvieglojot mācību procesu skolēniem. Skolā tiek vērtēta skolēna dalība stundās, kas motivē pievērst lielāku uzmanību un iesaistīties mācību stundās, bieži jāveido prezentācijas un ir arī mutiski pārbaudes darbi, kas attīsta runāšanas prasmes, sadarbību un veicina būt atvērtākiem, kā arī skolēniem vienmēr ir iespēja aktīvi izteikt savu viedokli un diskutēt. Projekta laikā, iesaistoties mācību procesā, tika apgūti vairāki jēdzieni un definīcijas vācu valodā, piemēram, ķīmijas stundās, kurās, veicot eksperimentu par pH līmeņa skalu, tika dota darba gaita ar secīgiem soļiem, nācās pierast pie ķīmijas piederumu un mērvienību nosaukumiem vāciski, kas veicināja jauna vārdu krājuma apguvi, kas ir saistīts ar skolnieču izvēlētajiem padziļinātajiem mācību priekšmetiem un kuru bija interesanti apgūt, darbojoties praktiski. Līdzīgi bija arī bioloģijā- skolnieces varēja padziļināt jau Latvijā apgūto tēmu par ekosistēmām, mācoties un izprotot definīcijas arī svešvalodā. Reizi nedēļā meitenēm bija iespēja apmeklēt vācu valodas kursus, kur tika nostiprinātas iepriekš iegūtās zināšanas gan tekstveidē un viedokļa izteikšanā, gan attīstītas lasīšanas un klausīšanās prasmes.
Dzīvošana internātā abām projekta dalībniecēm bija jauna un vērtīga pieredze. Skolas internāts atradās stāvu augstāk par pārējām mācību telpām.
Aiva: "Internāta atbildīgās personas bija sirsnīgas, atvērtas un izpalīdzīgas un vienmēr radīja sajūtu, ka atrodamies mājās. Ja kaut kas bija sakrājies uz sirds, tad droši varēja doties un parunāties, viņas vienmēr bija atvērtas sarunai."
Nora: "Es to uzskatu par ļoti praktisku, jo vienmēr bija iespēja socializēties, iepazīt jaunus cilvēkus un pavadīt laiku kopā ar citiem skolēniem, piemēram, spēlējot galda spēles. Vienmēr jutos droši, jo zināju, ka apkārt ir cilvēki, kas atbalstīs un palīdzēs."
Brīvajā laikā skolnieces iepazina Vīni, tās arhitektūru, kultūru un tradīcijas. Brīvdienās meitenēm bija iespēja piedalīties arī skolas piedāvātajās aktivitātēs, kā, piemēram, apmeklēt Vīnes vēstures muzeju, vienu no galvenajām ANO ēkām, kā arī doties uz citām Austrijas pilsētām, piemēram, Grācu (Graz) un apskatīt tās nozīmīgākās un slavenākās vietas.
Aiva: "Dalība šajā lieliskajā Erasmus+ projekta mobilitātē man sniedza vērtīgu atziņu, ka, mācoties svešvalodu, ir svarīgi uz kādu ilgāku laiciņu atrasties vidē, kur šī valoda ir valsts valoda, jo, atrodoties vācu valodas vidē, var ne tikai pilnveidot svešvalodas zināšanas un prasmes un apgūt jaunus vārdus un sarunvalodas izteicienus, komunicējot ar dzimtās valodas pratējiem, bet arī iegūt priekšstatu par sadzīves paradumiem, tradicionālo virtuvi, kultūru un tradīcijām."
Nora: "Šī pieredze man ir devusi ne tikai iespēju pilnveidot vācu valodas prasmes un ikdienā komunicēt ar cilvēkiem skolā un ārpus tās, bet arī pārliecību par sevi un spēju justies kā daļai no citas kultūras. Projekta laikā novērtēju, cik daudzveidīga un bagāta ir šī valsts, no kalnu skatiem līdz muzikālajām tradīcijām, kas bija īpaši jūtamas Zalcburgā, Mocarta dzimtajā pilsētā. Vēl viens būtisks ieguvums ir spēja pielāgoties jaunai videi un kultūrai, esmu kļuvusi atvērtāka un drošāka."