Erasmus+

Rīgas Valsts vācu ģimnāzija

Pieslēdzies ar
E-klase login
Latviešu valoda English language

Skolēnu ilgtermiņa mobilitātes

Skolēnu ilgtermiņa mobilitāte uz Vīni (Austrija) 2025

2024-1-LV01-KA121-SCH000222380

22.04. - 08.06.2025.

Dalībnieki: Aiva Rabāce un Nora Smaļinska (10.CS)

Erasmus+ mobilitātes projekta ietvaros Aiva un Nora mācījās Vīnes Terēzijas akadēmijā (Gymnasium der Stiftung Theresianische Akademie Wien) un dzīvoja skolas internātā.

Skolnieces ir gandarītas par iespēju, ko sniedza Erasmus+ projekts, jo Terēzijas akadēmijā tiek pievērsta liela uzmanība mūsdienīgai mācību pieejai. Mācību grāmatas tiek izmantotas elektroniski, atvieglojot mācību procesu skolēniem. Skolā tiek vērtēta skolēna dalība stundās, kas motivē pievērst lielāku uzmanību un iesaistīties mācību stundās, bieži jāveido prezentācijas un ir arī mutiski pārbaudes darbi, kas attīsta runāšanas prasmes, sadarbību un veicina būt atvērtākiem, kā arī skolēniem vienmēr ir iespēja aktīvi izteikt savu viedokli un diskutēt. Projekta laikā, iesaistoties mācību procesā, tika apgūti vairāki jēdzieni un definīcijas vācu valodā, piemēram, ķīmijas stundās, kurās, veicot eksperimentu par pH līmeņa skalu, tika dota darba gaita ar secīgiem soļiem, nācās pierast pie ķīmijas piederumu un mērvienību nosaukumiem vāciski, kas veicināja jauna vārdu krājuma apguvi, kas ir saistīts ar skolnieču izvēlētajiem padziļinātajiem mācību priekšmetiem un kuru bija interesanti apgūt, darbojoties praktiski. Līdzīgi bija arī bioloģijā- skolnieces varēja padziļināt jau Latvijā apgūto tēmu par ekosistēmām, mācoties un izprotot definīcijas arī svešvalodā. Reizi nedēļā meitenēm bija iespēja apmeklēt vācu valodas kursus, kur tika nostiprinātas iepriekš iegūtās zināšanas gan tekstveidē un viedokļa izteikšanā, gan attīstītas lasīšanas un klausīšanās prasmes.

Dzīvošana internātā abām projekta dalībniecēm bija jauna un vērtīga pieredze. Skolas internāts atradās stāvu augstāk par pārējām mācību telpām.

Aiva: "Internāta atbildīgās personas bija sirsnīgas, atvērtas un izpalīdzīgas un vienmēr radīja sajūtu, ka atrodamies mājās. Ja kaut kas bija sakrājies uz sirds, tad droši varēja doties un parunāties, viņas vienmēr bija atvērtas sarunai."

Nora: "Es to uzskatu par ļoti praktisku, jo vienmēr bija iespēja socializēties, iepazīt jaunus cilvēkus un pavadīt laiku kopā ar citiem skolēniem, piemēram, spēlējot galda spēles. Vienmēr jutos droši, jo zināju, ka apkārt ir cilvēki, kas atbalstīs un palīdzēs."

Brīvajā laikā skolnieces iepazina Vīni, tās arhitektūru, kultūru un tradīcijas. Brīvdienās meitenēm bija iespēja piedalīties arī skolas piedāvātajās aktivitātēs, kā, piemēram, apmeklēt Vīnes vēstures muzeju, vienu no galvenajām ANO ēkām, kā arī doties uz citām Austrijas pilsētām, piemēram, Grācu (Graz) un apskatīt tās nozīmīgākās un slavenākās vietas.

Aiva: "Dalība šajā lieliskajā Erasmus+ projekta mobilitātē man sniedza vērtīgu atziņu, ka, mācoties svešvalodu, ir svarīgi uz kādu ilgāku laiciņu atrasties vidē, kur šī valoda ir valsts valoda, jo, atrodoties vācu valodas vidē, var ne tikai pilnveidot svešvalodas zināšanas un prasmes un apgūt jaunus vārdus un sarunvalodas izteicienus, komunicējot ar dzimtās valodas pratējiem, bet arī iegūt priekšstatu par sadzīves paradumiem, tradicionālo virtuvi, kultūru un tradīcijām."

Nora: "Šī pieredze man ir devusi ne tikai iespēju pilnveidot vācu valodas prasmes un ikdienā komunicēt ar cilvēkiem skolā un ārpus tās, bet arī pārliecību par sevi un spēju justies kā daļai no citas kultūras. Projekta laikā novērtēju, cik daudzveidīga un bagāta ir šī valsts, no kalnu skatiem līdz muzikālajām tradīcijām, kas bija īpaši jūtamas Zalcburgā, Mocarta dzimtajā pilsētā. Vēl viens būtisks ieguvums ir spēja pielāgoties jaunai videi un kultūrai, esmu kļuvusi atvērtāka un drošāka."

Vairāk skatīt šeit: Foto, Video

Skolēnu ilgtermiņa mobilitātes uz Vīni (Austrija) 2024

2023-1-LV01-KA121-SCH-000129956

30.04 - 17.06.2024.

Dalībnieki: Madara Peisniece (10.ES), Krišs Kurmiņš (11.CV) 

30.04. – 29.05.2024.

Dalībnieks: Edgars Kalējs (11.CV)

Madara, Krišs un Edgars mācījās Vīnes Terēzijas akadēmijā (Gymnasium der Stiftung Theresianische Akademie Wien) un dzīvoja skolas internātā.

Skolas arhitektūra bija ļoti skaista, un lielais pagalms ar sporta laukumiem un mazu mežiņu bija ļoti laba vieta, kur sportot un pavadīt laiku ar draugiem.  Bija ļoti interesanti piedalīties stundās un iepazīt Austrijas skolas mācību stilu un skolotājus, jo atmosfēra bija daudz brīvāka nekā Latvijā. Mācību process arī bija citādāks: stundas ilga 50 minūtes, bet starpbrīži 5 un vēl pēc stundām bija jāpaliek skolā līdz ~17.00, lai piedalītos papildus priekšmetos, veidotu projektus vai pildītu uzdotos darbus, kā arī lielākoties visas stundas notika vienā telpā. Dzīvojot internātā varēja satikt daudzus cilvēkus no dažādām Eiropas valstīm, un tas ļāva paplašināt redzesloku un izveidot starptautiskus kontaktus un iegūt draugus. Dzīvošana internātā mūsu ģimnāzistiem bija jauna pieredze.

Brīvajā laikā skolēni apmeklēja dažādus muzejus, iepazina Vīnes ievērojamās vietas un kopumā izbaudīja atšķirīgo kultūru. Skola arī organizēja dažādas ekskursijas, kā piemēram braucienu uz Zalcburgu.

Madara: "Viens no maniem galvenajiem mērķiem, piedaloties šajā projektā, bija vācu valodas zināšanu uzlabošana, kas man izdevās. Tagad jūtos daudz brīvāk veidojot ikdienas sarunas, kā arī vienkārši runājot par dažādām tēmām. Manuprāt, Erasmus+ projekts var būt ne tikai izglītojošs, bet arī bagātinošs dzīves piedzīvojums, kas paliek atmiņā uz mūžu."

Krišs: "Erasmus+ mobilitāte man noteikti izmainīja skatu uz manu dzīvi, ikdienā komunicējot pārsvarā vāciski, liekot orientēties ļoti lielā un svešā pilsētā, un liekot iejusties skolā ar pavisam neierastu mācību vidi. Esmu noteikti kļuvis pašpārliecinātāks par savām vācu valodas zināšanām."

Edgars: "Esmu kļuvis daudz patstāvīgāks un spēju daudz labāk sarunāties vācu valodā. Mobilitāte ir attīstījusi manas komunikācijas prasmes, spēju sadraudzēties un saprasties ar cilvēkiem no dažādām Eiropas valstīm."

Jaunieši ir gandarīti par mācīšanos Vīnes Terēzijas akadēmijā, jo ir pilnveidotas vācu valodas zināšanas un prasmes, iegūtas jaunas zināšanas, paplašināts redzesloks par Austriju un iepazīta Vīne, ir iegūta starpkultūru pieredze, attīstītas komunikācijas un sociālās prasmes.

Vairāk skatīt šeit: Video

Skolēnu ilgtermiņa mobilitāte uz Ksanteni (Vācija) 04.04. - 20.06.2022.

2021-1-LV01-KA121-SCH-000018606

Dalībnieki: Nikola Elīna Sauja (11.EU) un Aleksandra Neimane (10.VI)

Skolnieces mācījās Ksantenes pilsētas ģimnāzijā Erasmus+ skolēnu ilgtermiņa mobilitātes projekta ietvaros. Programmas laikā viņas apguva visus mācību kursus vācu valodā, kas veicināja viņu vācu valodas zināšanu un prasmju attīstīšanu, kā arī piedalījās dažādos projektos un mācību ekskursijās, kas paplašināja viņu redzesloku un pilnveidoja viņu izzinošās, sociālās un komunikācijas kompetences. Tā viennozīmīgi bija jauna un vērtīga pieredze abām Erasmus+ mobilitātes dalībniecēm.

Nikola: "Erasmus+ mobilitātes pieredze palīdzēja man uzlabot savas vācu valodas prasmes, kā arī ieraudzīt pasauli no cita skatu punkta, piemēram, apgūstot viesģimenes vērtības, komunicējot ar vācu draugiem un ceļojot. Ļoti bieži devos arī ekskursijās uz citām pilsētām, piemēram, Diseldorfu, Ķelni, Bonnu, Duisburgu u.c.

Man bija ļoti atbalstoši pasniedzēji skolā, kuri veicināja manu valodas prasmju uzlabošanu un palīdzēja iejusties klases kolektīvā. Bez tam guvu iedvesmu un ticību sev, jo viesģimene mani atbalstīja un deva vērtīgus padomus tālāko studiju, sadzīves, ģimenes attiecību un citās jomās. Man bija gods būt vienai no 5 bērniem kārtīgā vācu ģimenē, kura nodarbojas ar lopkopību."

Aleksandra: "Man bija konkrēts mērķis, kāpēc pieteicos mācību mobilitātei uz Vāciju, un proti - sarunāties vāciski ar cilvēkiem, kuriem tā ir dzimtā valoda, saprast viņus, iekļauties viņu ikdienas dzīvē, iepazīt kultūru un iegūt pieredzi, ko nozīmē dzīvot viesģimenē, kā arī pastāstīt par mūsu valsti un valodas iezīmēm. Ksantenē dzīvoju ģimenē, kurā ir mana vecuma meitene, un kopā ar viņu devos uz skolu, iesaistījos mācību procesā, kas sekmēja vācu valodas zināšanu un prasmju attīstību. Esmu piedalījusies arī dažādos projektos un mācību ekskursijās, kas ir paplašinājuši manu redzesloku un attīstījuši manas sociālās un komunikācijas prasmes."

Nikola un Aleksandra ļoti novērtē viņām sniegto iespēju piedalīties Erasmus+ mobilitatē: Mācības vācu valodā, mācību ekskursijas, ikdiena viesģimenē, komunikācija ar vācu jauniešiem, ceļošana, kultūras iepazīšana – tās ir nezūdošas vērtības, kas vēl vairāk motivē apgūt svešvalodas, kļūt aktīvākiem sociālajā dzīvē un virzīties uz saviem mērķiem.

Vairāk skatīt šeit: Foto, Video

Nikola Elīna Sauja (12.EU) un Aleksandra Neimane (11.VI) 04.03.2023. piedalījās VIAA stenda Iedvesmas pieturas programmā izstādē Skola 2023, kur pastāstīja par savu Erasmus+ ilgtermiņa mobilitātes pieredzi Ksantenē (Vācijā) un iedvesmoja arī citus jauniešus izmantot šo Erasmus+ iespēju.

Vairāk skatīt šeit: Saite uz sadaļu Erasmus+ pieredzes stāsti, kur ir ielikts teksts un foto Erasmus+ iedvesmas pietura.

Skolēnu ilgtermiņa mobilitāte uz Floto (Vācija) 16.04. - 18.06.2023.

2021-1-LV01-KA121-SCH-000018606

Dalībnieki: Anete Arāja (10.SA)

Anete Arāja 2 mēnešus mācījās Vēzeras ģimnāzijā Floto (Weser Gymnasium Vlotho) un dzīvoja viesģimenē.

Anete: "Pirmās nedēļas nebija vieglas. Sākumā ar ģimeni sarunājāmies angliski, taču pēc tam lielākoties vāciski. Viesģimene bija ļoti saprotoša, jauka un atbalstoša. Viņi mani motivēja sarunāties vāciski un uzklausīja mani, ja nespēju to darīt tik precīzi un ātri. Kā arī liels prieks, ka dzīvoju divu dažādu kultūru ģimenē, tāpēc man ir iespēja iepazīt ne tikai vācu kultūru, bet arī japāņu.

Skola arī nedaudz atšķīrās no Latvijas. Es mācījos ģimnāzijā, tādēļ visi skolēni skolu uztvēra nopietni. Stundas sākās 7:45 un beidzās 15:50. Katra stunda ilga 45 minūtes, pēc pirmās stundas bija 5 minūšu starpbrīdis, un pēc otrās - 20, kur visiem skolēniem jāiet ārā, šādi atkārtojās šis modelis. Manā klasē jeb kursā bija apmēram 70 skolēnu, gandrīz katrā stundā bija citi jaunieši un mainījās to skaits. Visi skolēni cītīgi gatavojās pārbaudes darbiem jeb ''klauzūrām'' gan skolā, gan mājās. Šie pārbaudes darbi parasti pat nenotika noteiktās stundas laikā, bet no rīta. Skolā skolotāji un skolēni bija draudzīgi un atsaucīgi. Piedalījos mācību stundās tāpat kā visi pārējie skolēni, taču man nebija jāraksta kontroldarbi. Mācību gada beigās ar klasi devāmies ekskursijā uz Vācijas pilsētu Oberhauzenu.

Tā kā dzīvoju laukos, (kas Latvijai nemaz nešķistu kā lauki) bieži gāju pastaigāties vai skriet ar ģimeni pa mežu, kā arī brīvdienās ar ģimeni gājām pārgājienos, spēlējām galda spēles vai skatījāmies filmas. Esmu bijusi arī lielākās pilsētās, kā Hannovere, Mindene, Bad Oienhauzena, Bīlefelda, Essene, Dortmunde un Berlīne, kā arī kopā ar mūzikas klasi devos uz Hannoveres Operu.

Iegūtā pieredze ir nenovērtējama, noteikti iesaku to izmēģināt, ja tāda iespēja rodas."

Skolēnu ilgtermiņa mobilitāte uz Ksanteni (Vācija) 16.04. - 18.06.2023.

2021-1-LV01-KA121-SCH-000018606

Dalībnieki: Beāte Šterna (11.EU) un Līva Ungure (11.VI)

Mācību mobilitātes laikā abas skolnieces mācījās Ksantenes ģimnāzijā (Städtisches Gymnasium Xanten) un dzīvoja viesģimenēs.

Beāte: "Mana uzturēšanās Ksantenē pagāja ļoti ātri un interesanti - braucieni ar viesģimeni un draugi skolā lika laikam paskriet vēja spārniem. Ar ģimeni devāmies ekskursijās gan pa Ksanteni, gan uz tuvākajām pilsētām: Vēzeli, Vintersvijku un Diseldorfu. Jāatzīmē, ka Ksantenē ir lielisks muzeju piedāvājums un brīnišķīgi skaista apkārtne, kur var doties pārgājienos un izbraucienos ar velo.

Izglītības sistēma ļoti atšķiras no Latvijas skolu sistēmas. Piemēram, mācību stunda ilgst 60 minūtes ar 6 minūšu starpbrīdi. Pēc trešās stundas skolēni dodas ārā no skolas telpām ilgākā pauzē (30 minūtes), lai varētu ieturēt pusdienas. Vācijas ģimnāzijā nav pie mums tik ļoti ierastās klases ar 30 vai 27 klases biedriem, kurus satiec ik dienu, šeit kopumā 11. klašu grupā vai Q1 kursā ir 80 skolēni, kuri mācību posma sākumā izvēlējušies padziļinātus kursus, tādēļ katrā nodarbībā klasē var sastapt citus skolēnus. Arī sporta nodarbībās var izvēlēties sev interesējošu novirzienu. Jāatzīmē, ka eksāmeni jeb klauzūras šeit notiek regulāri, un skolēni ļoti cīnās par augstiem rezultātiem, lai varētu studēt universitātē.

Tāpat kā mums arī Ksantenes ģimnāzijā ir speciālas dienas, kad var braukt ekskursijā. Šeit tas bija 16. jūnijs, kad visi 80 no kursa, sadalījās mazākās grupās un devās ekskursijā."

Līva: "Ļoti novērtēju iespēju doties uz Vāciju, lai mācītos Ksantenes ģimnazijā. Samērā ātri pieradu pie jaunās situācijas. Dzīvoju zemnieku saimniecībā nedaudz ārpus pilsētas. Viesģimene bija atvērta un labprāt palīdzēja man pilnveidot vācu valodas zināšanas un prasmes. Brīvajā laikā piedalījos dažādās aktivitātēs kopā ar viesģimeni, spēlējām boulingu un mini golfu, kā arī devāmies apskatīt vairākas netālu esošas pilsētas- Diseldorfu, Duisburgu, Vēzeli un Nijmegenu.

Skolā skolotāji un skolēni ir draudzīgi un atsaucīgi. Piedalos mācību stundās, tāpat kā visi pārējie skolēni, taču man nav jāraksta kontroldarbi. Macību gada beigās ar klasi dosimies ekskursijā uz Vācijas pilsētu Oberhausenu."

Beāte un Līva: "Iesakām jauniešiem izmantot šo iespēju, jo dzīvošana viesģimenē un mācīšanās ārzemēs ne tikai pilnveido svešvalodu prasmes un paplašina redzesloku, bet arī palīdz kļūt patstāvīgākiem un uzņemties pašiem atbildību par lietām."

Vairāk skatīt šeit: Foto