Rīgas Valsts vācu ģimnāzija

Englisch ist ein Muss, Deutsch ist ein Plus!

Pieslēdzies ar
E-klase login
Latviešu valoda Deutsche Sprache English language

periodika.lv

Kas ir periodika.lv ?

Periodika.lv (www.periodika.lv) ir portāls, kurā ir pieejamas vairāk kā 3000 periodisko izdevumu digitālās versijas. Tas tika izveidots digitalizācijas projekta “Periodika.lv” (2007) rezultātā un atklāts 2008.gadā.

Periodikas digitalizācija ļauj nodrošināt tās saglabāšanu un pieejamību. Zemas kvalitātes papīra un pārāk intensīva nolietojuma dēļ liela LNB periodisko izdevumu krājuma daļa ir kritiskā stāvoklī un vairs netiek izsniegta lasītājiem. Turklāt agrāk daudzus senos laikrakstus un žurnālus varēja apskatīt tikai lielākajās zinātniskajās bibliotēkās, savukārt pateicoties digitalizācijai tie kļuva pieejami jebkuram interneta lietotājam.

Šobrīd portālā periodika.lv iekļauts vairāk kā 2,5 milj. lappušu no preses izdevumiem latviešu, krievu, vācu, angļu un citās valodās no 1761. līdz 2011.gadam. Kolekcijā ir iekļauti daudzi kultūrvēsturiski nozīmīgi laikraksti un žurnāli, piemēram:

  • Rigische Anzeigen − viens no pirmajiem Latvijas teritorijā izdotajiem laikrakstiem;
  • pirmais laikraksts latviešu valodā Latviešu Avīzes;
  • jaunlatviešu izdevumi Mājas Viesis un Pēterburgas Avīzes;
  • populārākie 20.gs. 20.−30.gadu periodiskie izdevumi − Jaunākās Ziņas un Atpūta;
  • padomju laika izdevumi − Cīņa, Padomju Jaunatne, Zvaigzne, Liesma;
  • trimdas izdevumi − Laiks, Latvija Amerikā, Austrālijas Latvietis;
  • 20.gs. 90.gadu izdevumi − Diena, Lauku Avīze.

Portālā var atrast arī reģionālos laikrakstus, zinātniskos un profesionālos izdevumus, dažādu organizāciju mēnešrakstus un biļetenus, žurnālus sievietēm, izdevumus bērniem, žurnālus par mākslu, sportu, modi, filatēliju un daudziem citiem tematiem.

Autortiesību ierobežojumu dēļ periodika.lv portālā brīvi pieejami ir tie preses izdevumi, kas vecāki par 70 gadiem (izņēmums ir izdevumi, kuriem piekļuve nodrošināta ar izdevēja atļauju). Pārējie materiāli ir pieejami Latvijas Nacionālās bibliotēkas lasītavās, kā arī Gaismas tīkla bibliotēkās.

Portālā veikta optiskā rakstzīmju atpazīšana (Optical Character Recognition, OCR) un teksta indeksācija. Tas ļauj meklēt informāciju, izmantojot atslēgvārdus. Lasītājam ir iespēja izmantot vienkāršo un paplašināto meklēšanu, kā arī pārlūkošanu pēc izdevumu nosaukumiem, publicēšanas datumiem un kolekcijām. Atrastos rezultātus ir iespējams skatīt gan attēla, gan teksta formā, kārtot pēc noteiktiem kritērijiem, kopēt, izdrukāt u.c. Par to, kā var izmantot šīs iespējas, var uzzināt nākamajās nodaļās.

Rokasgrāmata ir brīvi pieejama PDF formātā šeit: Periodikalv_lietotaja_rokasgramata.pdf