Rīgas Valsts vācu ģimnāzija

Englisch ist ein Muss, Deutsch ist ein Plus!

Pieslēdzies ar
E-klase login
Latviešu valoda Deutsche Sprache English language

Gaismas metafizika

22.novembra pēcpusdienā projekta “Skolas soma” ietvaros  10.a klase devās iepazīt mākslas pasaules burvību uz divām izstādēm- “Gaismas metafizika”(I. Aivazovska gleznas ar jūras tematiku) un “19.gs. marīnas”- mākslas muzejā “Rīgas Birža”.

Apskatījām  gan Ivana Aivazovska gleznas, kurās galvenais tēls bija jūra, gan  arī 19.gs. dažādu  Rietumeiropas skolu, t.sk. Vācijas, Holandes, Francijas, Norvēģijas un Itālijas, mākslinieku gleznotās jūras ainavas.

  Marīna apzīmē ainavu glezniecības žanru, kur tiek attēlota jūra visdažādākajās šīs ūdens stihijas izpausmēs. Tā nebija parasta, bezjēdzīga blandīšanās pa muzeju, tā bija viena izglītojoša stunda gides pavadībā. Mēs uz šo izstādi   gājām ar interesi, jo literatūras stundās lasījām izcilā Ernesta Hemingveja darbu “Sirmgalvis un jūra” un   varējām atrast to gleznu, kura visspilgtāk asociējās ar kādu epizodi no daiļdarba. Bija interesanti meklēt! Katram bija sava jūras ainava!

 Gide mums pastāstīja par Ivana Aivazovska glezniecības metodēm, īpatnībām, akcentējot to, ka  I.Aivazovskis nebija cilvēks, kas iesākto nepabeigs, ja viņš bija sācis gleznot, tad  arī pabeidza, ilgi pie viena darba "nesēdēja". Šis arī ir iemesls, kāpēc sava mūža laikā Ivans Aivazovskis ir uzgleznojis  apmēram 6000 gleznu, taču tas nenozīmē, ka tās ir nekvalitatīvas vai pavirši uzgleznotas, tieši pretēji- ņemot vērā to, ka pareizi uzgleznot ūdeni var tikai īsti meistari, Aivazovska darbiem tas piešķir apslēpto vērtību. Viņa marīnām katrai ir raksturīga sava noskaņa, vienā gleznā ir attēlots kluss, rāms vakars un tikpat mierīgs ūdens, taču citā- postoša, vētraina jūra, kas spētu aprīt...

Abu izstāžu  apmeklējums bija noderīgs, steigas pilnajā ikdienā cilvēki koncentrējas uz dažādām ar politiku, mācībām vai darbu saistītām tēmām, taču šīs izstādes atgādina un rosina padomāt arī  par dvēseles miera atrašanu, par skaistumu jūrā,  mieru, harmoniju, gaismu…

  L. Lielkalne 10.a klase